Cześć z tej strony Przemek z alemotocykl ostatnio na naszym kanale YT pojawiły się dwa filmy dotyczące interkomu od CARDO myślę że to naprawdę sporo ale na tym nie koniec ponieważ CARDO ostatnio dosyć mocno szaleję i po wydaniu swoich nowych FREECOM 4X i 2X oraz serii nieco bardziej budżetowej SPIRIT oraz SPIRIT HD wydało najnowszy Interkom EDGE następnie jego nieco odchudzoną wersję NEO i oprócz tego pojawiły się limitowane wersje EDGE KTM w kolorze pomarańczowym oraz wersja Cardo EDGE Honda

Prawda że całkiem spora gama produktów ale na tym nie koniec CARDO niedawno zaprezentował swoją off-rondową wersję EDGE czyli tak zwanego Cardo ORV. Do tego niedawno pojawił się interkom CARDO CUSTOM czyli taka wersja EDGE/NEO lecz w postaci abonamentowej czy warto ile to kosztuje dowiesz się z tego nagrania.

Ponieważ jest to bardzo bliźniaczy produkt do EDGE w zasadzie jest to ten sam Interkom przy czym część funkcji jest dostępna dopiero po opłacenie abonamentu postaram się nie powtarzać informacji z poprzednich nagrań, jeżeli jesteś zainteresowany opisem właśnie EDGE czy NEO to zapraszam cię do moich dwóch poprzednich nagrań. Linki do tych filmów znajdziesz poniżej. Dziś skupimy się typowo na CARDO CUSTOM.

Jest to Interkom z abonamentem co to oznacza ile to kosztuje no i czy warto pchać się w subskrypcję.

Zaznaczam że urządzenie pod względem gabarytów, wagi jest identyczne jak swój brat EDGE, zestaw jest identyczny jak w przypadku NEO, mamy te same słuchawki i te samą bazę na klips do mocowania interkomu (CUSTOM mimo że jest porównywany do EDGE to w zasadzie w mojej ocenie bliżej mu do NEO) a po odblokowaniu w pełni abonamentu uzyskujemy te same możliwości jakie mamy w EDGE oraz NEO.

Tak w wielkim skrócie CARDO CUSTOM to interkom oparty na najnowszej technologii Bluetooth w wersji 5.2 posiada oczywiście system łączności MESH DMC 2.0 słuchawki czterdziesto milimetrowe, tutaj uwaga nie są to słuchawki JBL, bezprzewodową aktualizację, port USB typu C oraz jest odporny na warunki atmosferyczne. Co do samych słuchawek to nie mam do nich zastrzeżeń grają przyjemnie, głośno, scena jest szeroka w mojej ocenie grają najlepiej bez żądnej equalizacji, po włączaniu profilu BASS BOOST dźwięk stał się przytłumiony, natomiast w profilu domyślnym zaskoczył mnie pozytywnie. 

Abonamenty

Po aktywacji produktu otrzymujemy subskrypcję w najwyższym planie na jeden miesiąc za darmo. Przynajmniej tak jest to rozwiązane w tej chwili w przyszłości być może się do zmieni. Co do subskrypcji musicie wiedzieć że mamy możliwość wykupienia jej od razu na cały rok lub na miesiąc. Wybierając subskrypcję miesięczną możecie w danym miesiącu ją włączyć i w następnym miesiącu wyłączyć możecie mieć subskrypcję aktywną trzy miesiące, sześć miesięcy, osiem, dwanaście lub możecie z niej nie korzystać w cale jest to o tyle ciekawe rozwiązanie że w momencie gdy wykorzystujemy bardziej interkom albo gdy szykuje nam się jakaś wyprawa to możemy sobie włączyć odpowiedni plan subskrypcji i za ten okres w którym korzystamy z interkomu po prostu zapłacić.

Na pewno pierwsze pytanie jakie się nasuwa ale po co płacić subskrypcję skoro można kupić CARDO EDGE i mieć od razu interkom bez żadnych dodatkowych opłat. Tutaj ważnym aspektem jest cena zakupu interkomu która jest tańsza w wersji Cargo CUSTOM przez co kwotę którą zaoszczędzamy na zakupie możemy przeznaczyć na dalszy abonament. No i teraz od razu nasuwa się pytanie ile kosztują te abonamenty ile możemy zaoszczędzić w stosunku do CARDO EDGE i na jaki okres czasu wystarczy nam ta subskrypcja.

Ważny aspekt którego nie można pominąć to czy CUSTOM w ogóle w jakiś sposób działa bez subskrypcji no i tutaj miłe zaskoczenie tak CUSTOM pozwala na pewne ograniczone działanie z wyłączoną całkowicie subskrypcją.

Teraz Przyjrzyjmy się planom taryfowym jakie mamy do wyboru:

Pierwszy plan to plan darmowy - czyli wyłączona subskrypcja. Interkom pozwala nam na korzystanie z MESH’a czyli prowadzić rozmowę z 15 interkomami, podłączyć jedno urządzenie bluetooth np. Telefon do obsługi nawigacji czy słuchania muzyki. W trym trybie nie podłączymy interkomu Bluetooth.

Następnie mamy do wyboru plan tzw. srebrny który kosztuje niecałe 3 $ miesięcznie lub 20 $ przy opłacie rocznej, jeżeli zdecydujemy się na opłacenie abonamentu na cały rok z góry to wtedy za miesiąc płacimy średnio $1,66. Będąc polskim użytkownikiem CARDO ceny od razy zostały przeliczone na złotówki i zaproponowane przez producenta. A więc abonament podstawowy wychodzi 17,99 zł w ujęciu miesięcznym lub 99,99 zł przy oparcie rocznej. Wychodzi na to, że kupując subskrypcje na cały rok otrzymujemy około 50% rabatu. Płatność w dolarach wychodzi taniej jednak mając polskie konto na app store lub sklep Play raczej nie jest możliwe aby zapłącić w obecnej walucie, przynamniej mi się to nie udało. Co zawiera plan srebrny? Tak naprawdę to nie zbyt wiele ponieważ dostajemy udostępnianie muzyki trzy profile audio czyli tak zwaną ewualizację prościej mówiąc możemy sobie wybrać profil dźwięku audio jaki nam bardziej odpowiada czyli np. podbicie basów podbicia górnych dźwięków oraz dostajemy funkcję szybkiego wybierania telefonu

Kolejny plan na naszej liście to plan złoty. Plan ten kosztuje w ujęciu miesięcznym 29,99 zł a przy opłacie rocznej 179,99 zł czyli cena za miesiąc spada o połowę bo wynosi około 15 zł.

No to teraz pytanie co zawiera plan złoty. Oczywiście wszystko to co plan srebrny + dodatkowo daje nam możliwość użytkowania uniwersalnego interkomu Bluetooth czyli pozwala nam łączyć się z interkomem innych marek. Daje nam też opcję Bluetooth Bridge która pozwala połączyć jeden interkom Bluetooth do naszej sieci MESH. Plan też odblokowuje drugi kanał Bluetooth czyli pozwala na podłączenie np. Telefonu i wyświetlacza TFT oraz w tym planie mamy możliwość łączyć się z interkomami wyłącznie na Bluetooth. Jest to już całkiem niezły plan taryfowy ale to nie wszystko ponieważ przed nami jest jeszcze jeden plan.

Plan platynowy który w ujęciu miesięcznym kosztuje 39,99 zł a przy opłacie na cały rok z góry 229,99 zł. Co ponownie przy przeliczeniu na miesiąc daje nam o połowę niższą cenę około 20 zł z na miesiąc. Co zawiera plan platynowy? Jest to tak naprawdę w pełni odblokowane CARDO EDGE ,czyli zawiera on w sobie plan darmowy, plan srebrny, plan złoty oraz dodaje nam takie możliwości jak obsługę komend głosowych w języku angielskim oraz możliwość włączenia trybu ECO czyli trybu zmniejszającego zużycie energii

Co bardzo ważne plany taryfowe można zmieniać w każdej chwili to znaczy że można przeskoczyć z planu darmowego na plan platynowy, później z platyny np. na plan srebrny, a z planu srebrnego na plan darmowy itd.

Z pewnością nasuwa się jeszcze wiele pytań, postaram się od razu na część z nich odpowiedzieć na na końcu przeliczymy opłacalnością CUSTOM’a i postaramy się odpowiedź dla kogo jest to urządzenie.

Czy włączenie subskrypcji natychmiast odblokowuje funkcje interkomu?
Tak aktywacja subskrypcji jest natychmiastowa i od razu włącza nam funkcje z danego planu.

Jak działa zmiana planu na wyższy lub niższy?
Po aktywacji planu z niższego na wyższy, od razu aktywują nam się nowe funkcje, zostanie pobrana opłata za ten plan a opłata za plan niższy zostanie nam zwrócona. Np. Przez 10 dni użytkujemy plan srebrny i zmieniamy go na platynowy to opłata za plan srebrny jest zwrócona, pobierana jest opłata za platynowy jednak czas subskrypcji zostaje skrócony o czas już wykorzystanej subskrypcji. W przypadku zmiany z planu wyższego na niższy, gdy plan wyższy dobiegnie końca aktywuje się od razu plan niższy.

W jaki sposób dokonuje się opłaty, czy jest to bezpiecznie?
Opłata jest pobierania poprzez sklep PLAY w przypadku użytkowników ANDROID lub AppStore dla użytkowników iOS. Oznacza to że płatność jest banalnie prosta i bezpieczna.

Czy do działania interkomu w planach płatnych jest potrzebny telefon?
Tak za każdym razem interkom musi się połączyć z telefonem.

Czy abonament przedłuża się automatycznie?
Tak, plan przedłuża się z automatu aby tego uniknąć należy go anulować w sklepie PLAY lub w APP STORE, wtedy gdy dobiegnie opłacony okres do końca plan automatycznie zostanie zmieniony na plan darmowy. 

Czy CARDO CUSTOM jest kompatybilny z serią Packtalk, Freecom i Spirit?
Tak, w planie darmowym możemy połączyć się z dowolnym urządzeniem z DMC, dotyczy to zarówno nowej serii produktów jak EDGE, NEO jak i starszej lini produktów jak BOLD, BLACK, SLIM. Aby połączyć się w trybie interkomów Bluetooth np. Z serią Freecom lub Spirit wymagany jest abonament zloty lub platynowy.

Czy dwa interkomy mogą być odblokowane z jednego smartphona?
Niestety nie, każdy CUSTOM musi być odblokowany z aplikacji, znajdującej się na telefonie osoby która z niego korzysta. Oznacza to że dwa CUSTOMY potrzebują dwóch telefonów. Każdy aktywuje swój interkom. 

Dobrze zatem dla kogo jest ten system?

Jeżeli jeździsz w grupie z DMC to w planie darmowym połączysz się z grupą i ze swoim telefonem, w mojej ocenie plan darmowy wtedy jest wystarczający, gdy jeździsz samotnie i nastawiasz się na słuchanie muzyki to plan darmowy również będzie dobrą opcją, osobiście nie dopłacałbym do możliwości użycia equalzera dla planu złotego. Jeździsz w dwie osoby i macie urządzacie z DMC? Plan darmowy wystarczy.

Jeżeli korzystasz z interkomów łączących się bez MESH’a czyli interkomów Bluetooth to należy wybrać minimum plan złoty. Odblokowuje on interkom bluetooth oraz uniwersalną łączność dla innych marek. Dodatkowo daje możliwość podłączenie dwóch urządzeń bluetooth. 

Osobiście plan platynowy bym odrzucił ponieważ nie korzystam z asystentów głosowych, wole wykorzystywać asystent Google (ok Google lub Hey Siri ) które mogą być użytkowane już w planie darmowym. 

Teraz pytanie ile to kosztuje, wszyscy, nawet samo CARDO, model CUSTOM porównuje do EDGE choć w mojej ocenie to model NEO z subskrypcją, a model NEO to model EDGE bez bazy magnetycznej :D

Spróbujmy policzyć i podsumować wszystkie informacje:


Ceny urządzeń, uwaga przyjmuje ceny urządzeń pochodzący z Polskiej dystrybucji, zaznaczam, że nie biorę pod uwagę cen urządzeń którymi jest ostatnio zalane allegro pochodzących z Holandii oraz Niemiec, zaznaczam to że te urządzenia nie są objęte gwarancją z tytułu GWARANCJI od Cardo. Oczywiście zawsze przysługuje wam rękojmia od sprzedawcy.
  • Cena za EDGE solo - 1679 -1580 zł
  • Cena za NEO solo - 1519 - 1439 zł
  • Cena za CUSTOM - 1329 - 1299 zł (promocja u nas w sklepie 1200 zł)

Przyjmując zakup w najniższych cenach 
  • To kupując CUSTOM zamiast NEO mamy oszczędności w wysokości: 239 zł
  • Kupując CUSTOM zamiast EDGE mamy oszczędności w wysokości: 380 zł

Użytkownik korzystający z jednego urządzania BT i łączący się poprzez MESH oszczędza całą kwotę natomiast  jeżeli planujemy zakup pakietu GOLD na pół roku to będzie to nie opłacalne wtedy lepiej wybrać pakiet na rok ponieważ jest on połowę tańszy, wychodzi na to że zapłacimy tą samą kwotę około 180 zł. Natomiast jeżeli planujemy używać planu złotego tylko miesiąc lub dwa nasze oszczędności będą jeszcze większe.

Reasumując to początkowo byłem bardzo sceptycznie nastawiony do interkomu na abonament, jednak w niektórych przypadkach ma to wiele sensu, sam osobiście rozważyłbym zakup CUSTOM z planem darmowym, jeździmy głównie z żoną, plus jedna para razem z nami, w darmowym planie mam wszystko z czego korzystam a gdybym miał potrzebę połączyć się z interkomem BT to sporadycznie mogę dokupić subskrypcję. Cardo CUSTOM to najtańsze urządzenie od CARDO wyposażone w najnowsza technologię DMC 2.0 którą dostajemy już od plany darmowego. Jestem ciekawy co wy o tym rozwiązaniu myślicie? Jak podchodzicie do tego typu rozwiązań?