Powstanie pierwszego motocykla

Każda historia ma swój początek, tak jak i nasze jednoślady. Do czasów rozstrzygnięcia tego burzliwego tematu będę starał się unikać jednoznacznie sformułowania motor lub motocykl. Co było pierwsze? Motocyklowe koło czy silnik? Odpowiedź jest prosta. Pierwszy był rower, to właśnie na jego podstawie powstawały pierwsze konstrukcje motorowe oraz motorowerowe. Jako ciekawostkę dodam, że pierwszy tego typu pojazd był wyposażony w silnik parowy i został skonstruowany w latach 1867-1868. Jego konstruktorami byli dwaj francuscy inżynierowie Louis-Guillaume’a Perreaux oraz Pierre’a Michaux. Mając już solidne podstawy w 1885 roku czyli po 17 latach dwaj niemieccy konstruktorzy Gottlieb Daimler i Wilhelm Maybach zbudowali oficjalny pierwszy na świecie mechaniczny jednoślad wyposażony w silnik spalinowy napędzany benzyną i nazwali go dumnie w języku niemieckim motorad. Konstrukcja ta tak naprawdę była rowerem wyposażonym w silnik, który napędzał tylne koło za pomocą paska klinowego. Z czasem zaczęły pojawiać się coraz to nowsze i bardziej zaawansowane konstrukcje, które zaczynały opanowywać cały świat więc zaczęto tłumaczyć motorad na pozostałe języki.

motoR i motoRad

[silnik motocykla] Określenie motoru jako motocykla było silnie powiązane z niemiecki motoradem. Dodatkowo biorąc pod uwagę silne wpływy naszych zachodnich sąsiadów, skrót ten utarł się na dobre i zadomowił w języku polskim. W czasach gdy na ulicach można było spotkać takie klasyczne konstrukcje jak Lech, Sokół, WMF, SHL czy WSK wszyscy jeździli na motorach. Z czasem doszło do ewolucji i pojawiło się słowo motocykl, które było zapożyczone z języka francuskiego. Motory i motocykle zaczęły się mieszać między sobą i nagle jedni jeździli na motorach inni na motocyklach. Tak samo kiedyś mówiło się iż ktoś jeździ autem, lub kupił sobie auto, w dzisiejszych czasach przeważnie auto jest zastępowane samochodem.

Motor to przecież silnik.

Motor w języku polskim posiada podwójne znaczenie. Jedno z nich określa motor jako jednostkę napędową drugie oznacza cały jednoślad. W języku polskim wbrew aktualnej powszechnej opinii oba zwroty są poprawne. Wiem, że ta opinia może wywołać masę oburzenia ale Rada Języka Polskiego jednoznacznie potwierdza iż nazwanie motocykla motorem nie jest żadnym błędem.

A Ty jeździsz na motorze czy motocyklu?

Osobiście nie przeszkadza mi gdy ktoś używa zwrotu „motor” chociaż sam zawsze używam słowa „motocykl” chyba, że mam na myśli silnik motocykla wtedy używam zwrotu motor. Mimo silnego powiązania z branżą motocyklową (lub motorową?) nie narzucam nikomu swojej formy i nie poprawiam postów na forach czy Facebookach. Bo tak naprawdę czy nie łączy nas wspólna pasja, która generuje masę przyjemności z jazdy i daje poczucie prawdziwej wolności? Niezależnie od tego czy jedziesz na motorze czy na motocyklu na moją lewą w górze możesz zawsze liczyć.

Motocyklista Przemek