Blokada na tarczę lub łańcuch
Jednym z nich jest na przykład blokada tarczy hamulcowej. Działa ona dzięki specjalnemu trzpieniowi, który przechodzi przez otwór wentylacyjny tarczy hamulcowej i całkowicie blokuje ruch koła. Takie blokady mają rozmiary pozwalające na przewożenie ich w sakwie lub w bagażniku i większość z nich jest również wyposażonych jednocześnie w alarmy dźwiękowe.Innym rozwiązaniem są łańcuchy motocyklowe, które pozwalają na przypięcie ramy lub koła pojazdu do specjalnej kotwy na parkingu, lub innego stałego elementu otoczenia. Są one dość ciężkie, ale dzięki wykonaniu z utwardzonej i wzmacnianej stali, również stanowią solidnie zabezpieczenia przed złodziejami. Wiele modeli łańcuchów jest także wyposażonych dodatkowo w dźwiękowe alarmy.
U-Lock przez cały rok
Jeśli ktoś nie ma zaufania do łańcuchów, może je zastąpić na przykład zabezpieczeniami typu U-Lock. To nic innego jak wzmocnione ramię stalowe o grubej średnicy właśnie w kształcie litery U, które blokuje się w kasecie z zamkiem. Można je założyć na koła lub przypiąć U-Lock-iem motocykl do jakiegoś stałego elementu w miejscu parkowania. Gdy chce się stosować taki wariant tego zabezpieczenia, to trzeba wybrać model U-Locka z dłuższym ramieniem. Współczesne zabezpieczenia tego typu są wyposażone w zabezpieczenia, uniemożliwiające dostanie się wody do mechanizmu, dlatego mogą być wykorzystywane o każdej porze roku.Do zabezpieczenia motocykla w miejscu stałego miejsca postoju służą natomiast kotwy dokujące. Przytwierdza się je do ściany jakiegoś budynku lub betonowego podłoża. O taką kotwę zahacza się natomiast łańcuch lub zabezpieczenie U-Lock, o których pisaliśmy wcześniej.
Pamiętać trzeba jednak, że żadne, nawet najbardziej skomplikowane zabezpieczenie, nie uchroni właściciela motocykla w stu procentach przed jego kradzieżą, lecz na pewno w znacznym stopniu ograniczy ryzyko utraty motocykla. Ponieważ złodzieje muszą działać szybko i nie lubią pokonywać blokad lub łańcuchów.czytaj więcej