Nowości
Kask JUST1 J18 ROCKSTAR S
Kask JUST1 J18 ROCKSTAR S
1 245,90 zł
szt.
Sprzęgło do skutera 2T Falcon
Sprzęgło do skutera 2T Falcon
125,90 zł
szt.
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Sport
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Sport
198,90 zł
szt.
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Racing
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Racing
258,90 zł
szt.
Zamiana biegów w motocyklu. Jeździj płynnie i bezpiecznie - przeczytaj najważniejsze porady! 0
Zamiana biegów w motocyklu. Jeździj płynnie i bezpiecznie - przeczytaj najważniejsze porady!

Jazda motocyklem to duża przyjemność. Szczególnie mocne i szybkie maszyny przyciągają wzrok fanów jednośladów i wywołują emocje u przechodniów. Jednak poruszanie się na dwóch kółkach wymaga pewnej wprawy. Istnieje kilka ważnych faktów, których trzeba być świadomym, dlatego dzisiaj podpowiadamy, jak wygląda zmiana biegów w motocyklu.

Operowanie skrzynią biegów jest inne niż w samochodzie!

Jeśli jesteś użytkownikiem samochodu i chcesz zmienić cztery kółka na dwa, musisz zdawać sobie sprawę, że skrzynia biegów w aucie działa na innej zasadzie niż w motocyklu. Istnieją dwie największe różnice. Pierwsza to synchronizatory, które w samochodach są obecnie standardem, a w motocyklach ich brakuje. Konsekwencją tego jest druga cecha, ten podzespół w osobówkach jest zdecydowanie bardziej skomplikowany od motocyklowej konstrukcji.

Największym problemem dla kierowców aut osobowych jest zrozumienie, że synchronizatorem w skrzyni biegów na motocyklu jest lewa stopa i dwa nadgarstki, ponieważ to od płynnego ruchu tych trzech części ciała zależy, czy zmiana biegów w motocyklu będzie przyjemna i pozbawiona stukotów, uderzeń oraz szarpania.

Jaką rolę w skrzyni biegów pełnią synchronizatory?

W bardzo dużym skrócie, rola synchronizatora w skrzyni biegów jest prosta. Jego główne zadanie to współpraca pomiędzy sprzęgłem zębatym i wałkiem głównym skrzyni biegów. Odpowiada on za załączenie poszczególnych przełożeń w taki sposób, aby prędkości tych dwóch podzespołów się wyrównały i mogło dojść do płynnej zmiany biegu w górę lub dół.

W przypadku motocykli brakuje takiego rozwiązania, dlatego manualnie musisz dopasować prędkość obrotową silnika do konkretnego biegu. Im szybciej jedziesz na niższym biegu, tym więcej obrotów powinien mieć silnik.

Jak zmieniać biegi w motocyklu? Najważniejsza jest płynność i czas!

Jeżdżąc motocyklem trzeba być pewnym tego, co się robi, dlatego podczas zmiany biegów należy działać sprawnie. Większość konstrukcji oparta jest o podobny schemat, gdzie podnoszenie stopą dźwigni zmiany biegów powoduje włączanie popularnego luzu, drugiego biegu, trzeciego, czwartego, piątego i szóstego. Redukcja przełożeń opiera się na przesuwaniu dźwigni w dół. Wtedy również, w odwrotnej, kolejności załączane są kolejne biegi.

Jeśli czytasz tekst z uwagą, z pewnością zauważyłeś, że pominęliśmy pierwszy bieg. To celowy zabieg, ponieważ wrzucenie jedynki, w odróżnieniu od pozostałych biegów, odbywa się przez naciśnięcie dźwigni zmiany biegów stopą w dół.

Kluczem do sukcesu jest płynność, dlatego cały proces zmiany biegów w motocyklu należy zacząć od położenia stopy pod dźwignią, jeśli chcesz nabierać prędkości. Następnie należy niemal jednocześnie odpuścić gaz, wcisnąć sprzęgło i podnieść stopę, a następnie puścić sprzęgło jednostajnym, zdecydowanym ruchem, dodając w tym czasie gazu.

Redukowanie biegów wygląda nieco inaczej. Procedurę również należy zacząć od dźwigni zmiany biegów, jednak w tym przypadku trzeba położyć stopę na górze. Następnie wcisnąć sprzęgło i dodać gazu, z wyczuciem, w taki sposób, żeby dokonać tzw. przygazówki lub bardziej profesjonalnie, wykonać międzygaz. W tym czasie należy wcisnąć dźwignię i bieg płynnie zredukuje się o jedną pozycję.

Do opanowania techniki potrzeba praktyki, dlatego im szybciej usuniesz ze swojego stylu jazdy zgrzyty i trzaski ze skrzyni biegów podczas przemieszczania się jednośladem, tym lepiej dla tego podzespołu i Twojej radości z jazdy.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Infolinia (od 9:00 do 16:00):

Telefon: 737 44 34 34

Email: [email protected]

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium