Wymiana opon motocyklowych - przeczytaj o najważniejszych zasadach! 0
Wymiana opon motocyklowych - przeczytaj o najważniejszych zasadach!

Opony w motocyklu są jedynym punktem styku maszyny z drogą. Od ich jakości zależy zdrowie i życie motocyklisty oraz innych uczestników ruchu. Ich regularna wymiana jest kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa w podróży, dlatego dzisiaj przypominamy najważniejsze zasady, którymi należy się kierować, gdy myślisz o zmianie ogumienia.

Co ma największy wpływ na zużywanie się opon?

Oczywiście jeśli interesuje Cię wymiana opon motocyklowych, zapewne są już one zużyte. Warto zdawać sobie sprawę z tego, co ma znaczący wpływ na kondycję mieszanki. Pierwszym czynnikiem przyspieszającym degradację bieżnika jest złe ciśnienie w kole. Z reguły zbyt słabe napompowanie opony sprawia, że zwiększa się powierzchnia styku gumy z asfaltem. Jednocześnie wzrastają opory toczenia, a to ma bezpośredni wpływ na jej szybkie zużycie.

Kluczowy jest również dobór ogumienia do motocykla, ponieważ zupełnie inną konstrukcję mają opony przeznaczone do różnych modeli jednośladów. Inaczej zachowuje się mieszanka dostosowana do pracy z maszynami sportowymi, gdzie kluczowa jest przyczepność opony do asfaltu. Odmienne parametry mają również gumy zaprojektowane do jazdy w terenie, tam bieżnik jest zdecydowanie grubszy, co ma wpływ na wolniejsze zużycie całego podzespołu. Na koniec motocykle turystyczne, których opony motocyklowe muszą zapewnić komfort i bezpieczeństwo w różnych warunkach atmosferycznych.

Wymiana opon motocyklowych tylko na nowe egzemplarze?

Opony mają kluczowy wpływ na bezpieczeństwo motocyklisty oraz innych uczestników ruchu drogowego, dlatego ich jakość powinna być możliwie najlepsza. Wymiana opon motocyklowych może być sporym wydatkiem, dlatego z łatwością znajdziesz egzemplarze, które mają kilka lat i są dużo tańsze od najnowszych modeli. Czy w takim razie zakup kilkuletniej opony to jest okazja, a może niepotrzebna oszczędność? 

Wszystko zależy od warunków, w jakich ogumienie było przechowywane, ponieważ zmiany temperatur oraz wystawienie na słońce są szkodliwe dla gumy. Dlatego jeśli chcesz skusić się na oszczędności, koniecznie skonsultuj się z ekspertem, czy jest to dobra decyzja. Również samodzielnie możesz poznać wiek opony. Wystarczy odczytać symbol DOT4, gdzie pierwsze dwie cyfry symbolizują tydzień, a następne dwie rok produkcji opony. Dobrze składowana opona starzeje się siedemnaście razy wolniej od używanej na motocyklu, warto o tym pamiętać. Starsza mieszanka, to niekoniecznie jest zły wybór.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Infolinia (od 9:00 do 16:00):

Telefon: 737 44 34 34

Email: [email protected]

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium