YouTube

alemotocykl youtube

Blog kategorie
Tagi artykułów
Przechowywanie motocykla, czyli gdzie trzymać jednoślad do wiosny? 0
Przechowywanie motocykla, czyli gdzie trzymać jednoślad do wiosny?

Późna jesień i zima to czas, kiedy miłośnicy jazdy na motocyklu lub skuterze muszą powoli pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć ulubiony pojazd na zimę. Przechowywanie motocykla jest znacznie prostsze, gdy dysponuje się własnym garażem. W jaki sposób przygotować się do przerwy w jeździe?

Względy praktyczne ważniejsze niż hobby

Teoretycznie jesień i zima to pory roku, kiedy można poruszać się jednośladami. W praktyce jednak jest to znacznie trudniejsze, dlatego z naszych dróg zwykle znikają wszystkie pojazdy tego typu. Zalegające liście, śliska, podeszczowa nawierzchnia a później śnieg nie sprzyjają poruszaniu się po drogach na dwóch kółkach. Niska temperatura jest też zwykle bardziej dokuczliwa na motocyklu niż w samochodzie. Przy 5 stopniach na plusie i jeździe około 60 km/h, temperatura, jaką odczuwa motocyklista, spada do 2 stopni poniżej zera. To dobry czas na przegląd techniczny i „odpoczynek” pojazdu.

Właściwe przechowywanie motocykla - tankowanie

Przechowywanie motocykla warto zacząć od napełnienia zbiornika paliwa do pełna. Na pierwszej wiosennej przejażdżce powinno się z kolei dotankować świeżego paliwa. Czemu służy taki zabieg? Dotankowanie przed zimą zapobiega osadzaniu się na ściankach baku wilgoci. Skraplając się, mogłaby rozrzedzać paliwo i przyspieszyć korozję zbiornika. Świeża benzyna na wiosnę to z kolei paliwo, które nie straciło swoich właściwości. Warto skontrolować poziom oleju lub ewentualnie wymienić go, jeśli motocykl będzie stał w nieogrzewanym garażu. Niektórzy wymianę pozostawiają dopiero na wiosnę. Dobrze jest także sprawdzić ciśnienie w oponach i w razie potrzeby je dopompować.

Akumulator i układ hamulcowy

Zimowe przechowywanie motocykla wymaga wyjęcia akumulatora w celu ochrony baterii. Eksperci radzą, by pozostawić baterię w suchym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu o temperaturze nie mniejszej niż 5 stopni. Nie można także zapomnieć o układzie hamulcowym. Płyn hamulcowy ze względu na właściwości higroskopijne chłonie wilgoć. Woda w układzie ma wpływ na skuteczność hamowania. Przed rozpoczęciem sezonu należy więc zakupić odpowiedni płyn. Jest on dostępny w sklepie Ale Motocykl wraz z różnymi akcesoriami motocyklowymi, w tym preparatami do zabezpieczenia poszczególnych części pojazdu.

Nie każdy posiadacz motocykla ma miejsce do garażowania swojego pojazdu. W takim przypadku warto pomyśleć o wynajęciu odpowiedniej przestrzeni. To znacznie lepsza opcja niż trzymanie pojazdu pod gołym niebem nawet w wersji przykrytej.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia (od 9:00 do 16:00):

Telefon: 737 44 34 34

Email: sklep@alemotocykl.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl