Nowości
Kask JUST1 J18 ROCKSTAR S
Kask JUST1 J18 ROCKSTAR S
1 245,90 zł
szt.
Sprzęgło do skutera 2T Falcon
Sprzęgło do skutera 2T Falcon
125,90 zł
szt.
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Sport
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Sport
198,90 zł
szt.
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Racing
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Racing
258,90 zł
szt.
Przechowywanie motocykla, czyli gdzie trzymać jednoślad do wiosny? 0
Przechowywanie motocykla, czyli gdzie trzymać jednoślad do wiosny?

Późna jesień i zima to czas, kiedy miłośnicy jazdy na motocyklu lub skuterze muszą powoli pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć ulubiony pojazd na zimę. Przechowywanie motocykla jest znacznie prostsze, gdy dysponuje się własnym garażem. W jaki sposób przygotować się do przerwy w jeździe?

Względy praktyczne ważniejsze niż hobby

Teoretycznie jesień i zima to pory roku, kiedy można poruszać się jednośladami. W praktyce jednak jest to znacznie trudniejsze, dlatego z naszych dróg zwykle znikają wszystkie pojazdy tego typu. Zalegające liście, śliska, podeszczowa nawierzchnia a później śnieg nie sprzyjają poruszaniu się po drogach na dwóch kółkach. Niska temperatura jest też zwykle bardziej dokuczliwa na motocyklu niż w samochodzie. Przy 5 stopniach na plusie i jeździe około 60 km/h, temperatura, jaką odczuwa motocyklista, spada do 2 stopni poniżej zera. To dobry czas na przegląd techniczny i „odpoczynek” pojazdu.

Właściwe przechowywanie motocykla - tankowanie

Przechowywanie motocykla warto zacząć od napełnienia zbiornika paliwa do pełna. Na pierwszej wiosennej przejażdżce powinno się z kolei dotankować świeżego paliwa. Czemu służy taki zabieg? Dotankowanie przed zimą zapobiega osadzaniu się na ściankach baku wilgoci. Skraplając się, mogłaby rozrzedzać paliwo i przyspieszyć korozję zbiornika. Świeża benzyna na wiosnę to z kolei paliwo, które nie straciło swoich właściwości. Warto skontrolować poziom oleju lub ewentualnie wymienić go, jeśli motocykl będzie stał w nieogrzewanym garażu. Niektórzy wymianę pozostawiają dopiero na wiosnę. Dobrze jest także sprawdzić ciśnienie w oponach i w razie potrzeby je dopompować.

Akumulator i układ hamulcowy

Zimowe przechowywanie motocykla wymaga wyjęcia akumulatora w celu ochrony baterii. Eksperci radzą, by pozostawić baterię w suchym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu o temperaturze nie mniejszej niż 5 stopni. Nie można także zapomnieć o układzie hamulcowym. Płyn hamulcowy ze względu na właściwości higroskopijne chłonie wilgoć. Woda w układzie ma wpływ na skuteczność hamowania. Przed rozpoczęciem sezonu należy więc zakupić odpowiedni płyn. Jest on dostępny w sklepie Ale Motocykl wraz z różnymi akcesoriami motocyklowymi, w tym preparatami do zabezpieczenia poszczególnych części pojazdu.

Nie każdy posiadacz motocykla ma miejsce do garażowania swojego pojazdu. W takim przypadku warto pomyśleć o wynajęciu odpowiedniej przestrzeni. To znacznie lepsza opcja niż trzymanie pojazdu pod gołym niebem nawet w wersji przykrytej.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Infolinia (od 9:00 do 16:00):

Telefon: 737 44 34 34

Email: [email protected]

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium