Nowości
Kask JUST1 J18 ROCKSTAR S
Kask JUST1 J18 ROCKSTAR S
1 245,90 zł
szt.
Sprzęgło do skutera 2T Falcon
Sprzęgło do skutera 2T Falcon
125,90 zł
szt.
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Sport
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Sport
198,90 zł
szt.
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Racing
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Racing
258,90 zł
szt.
Jazda motocyklem, a koronawirus COVID-19. Czy jest bezpiecznie? 0
Jazda motocyklem, a koronawirus COVID-19. Czy jest bezpiecznie?

Koronawirus a jazda motocyklem? Czy jest to bezpieczne?

O tym czym jest koronawirus 😷 oraz jakie są jego objawy z pewnością już wszyscy słyszeli wiele razy, ja tylko powtórzę pamiętajcie o częstym i dokładnym myciu rąk🧼👏. Koronawirus, którego ogniskiem okazało się miasto Wuhan w Chinach 🇨🇳 przeniósł się praktycznie na cały świat, zachwiał on gospodarką całego świata oraz wymusił na nas zmianę pewnych nawyków. Nawet najwięksi sceptycy nie mogą powiedzieć, że nie zauważają żadnych zmian jakie przyniósł ze sobą ten wirus. Zamknięte restauracje, kina, hotele, szkoły i jeszcze można by długo wymieniać, ale my dzisiaj nie o tym. Dziś zastanowimy się jaki wpływ ma oraz będzie miał wirus dla nas, motocyklistów🏍️. Postaramy się przewidzieć jak będzie wyglądał sezon motocyklowy 2020 wraz z koronawirusem.

Kiedy oficjalnie startuje sezon motocyklowy?🏁

Nie ma na to jednej prawidłowej odpowiedzi, ponieważ sezon startuje w wielu miastach w różnych terminach, które wybierają organizatorzy. Dla mnie oficjalnym startem jest otwarcie sezonu w Częstochowie, które miało się odbyć 5 oraz 19 kwietnia. Czy impreza się odbędzie? Raczej nie ma co na to liczyć, ostatnie zaostrzenia nałożone przez rząd zabraniają wielkich zgromadzeń, a jak wiemy na zlocie pojawia się ogromna liczba motocyklistów. Zatem czy sezon motocyklowy 2020 w ogóle się rozpocznie? Oczywiście, że tak, dla wielu z nas już się nawet rozpoczął. Możliwe, że nie odbędzie się oficjalna masowa impreza ale każdy z nas będzie mógł to samodzielnie celebrować wyjeżdżając na drogę.

Czy jazda na motocyklu w dobie koronawirusa COVID-19 jest bezpieczna?😷

Tutaj musimy opierać się na informacjach przekazywanych przez lekarzy i ekspertów, wirus ten jest jeszcze stosunkowo mało nam znany i dopiero się jego uczymy. Ale sprawdźmy jakie są główne wytyczne co do zmniejszenia ryzyka zachorowania, oczywiście poza zamknięciem się na cztery spusty w domu. Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia COVID-19 powinniśmy:

➡️Często myć ręce
➡️Nosić rękawiczki w miejscach publicznych
➡️Osoby chore oraz potencjalnie chore lub obcujące z chorymi lub potencjalnie chorymi powinny zakładać maseczki
➡️Pozostać w dobrej kondycji
➡️Nie przemieszczać się w licznych grupach
➡️Zachować odstępy od innych ludzi około 1,5 - 2 metrów

Proste prawda? Jak się mają powyższe informacje do jazdy na motocyklu?

✔️Otóż przed wyruszeniem w drogę warto umyć ręce

✔️Jako motocykliści powinniśmy nosić rękawice służące do ochrony osobistej, skórzana rękawica dodatkowo sprawdzi się jako bariera przeciw zarazkami pamiętajmy tylko o ich regularnej dezynfekcji, poniżej więcej na ten temat.

✔️Noszenie maseczek, może maseczek nie nosimy na motocyklu ale kask już owszem, lekarze dodatkowo noszą przyłbice wykonane z poliwęglanu, a my mamy wizjery wykonane z poliwęglanu, z całą pewnością kask nie jest na tyle skuteczny jak właściwa maseczka (rozwinę myśli poniżej) ale w pewnym stopniu jest to osłona mechaniczna.

✔️Pozostanie w dobrej kondycji, wiele motocyklów i tak wymaga utrzymania odpowiedniej kondycji do sprawnego poruszania się, więc mamy kolejny punkt odhaczony.

✔️Nie przemieszczać się w licznych grupach, na jednym motocyklu nie licząc jakiś ekstremalnych przypadków przemieszczać mogą się maksymalnie dwie osoby, więc i tutaj jak najbardziej się łapiemy.
✔️Zachowanie odstępu, podróżując na motocyklu zachowujemy bezpieczny dla siebie i innych uczestników ruchu odstęp.

Sprawdzając listę, która pozwoli na zmniejszenie ryzyka zachorowania i porównując ją z jazdą na motocyklu wychodzi na to, że w dobie obecnego kryzysu motocykl, skuter czy motorower okazuje się świetnym środkiem przemieszczania. Oczywiście, jeżeli możecie to zachęcam do zostania w domu tak długo jak władze oraz lekarze uznają to za słuszne. Jednak porównując środki lokomocji uważam, że podróżując na jednośladzie spełniamy sugerowane normy bezpieczeństwa.

⚠️⚠️⚠️Pamiętajcie, kask to nie to samo co maseczka, odpowiednia maseczka z certyfikatem (nie mówię tutaj o jakiejś materiałowej szmatce) wyłapuje dzięki filtrowi drobinki takie jak kurz czy też komórki wirusa. Kaski motocyklowe nie posiadają takich filtrów! Jedynie kaski crossowe mogą być wyposażone w filtry powietrza jednak i one nie nadają się do wyłapywania wirusa. Druga sprawa maseczki powinny być jednorazowe i często zmieniane, nie ma sensu nosić jednej maseczki wiele razy, bardziej obrazowo: filtr olejowy w motocyklu filtrując wyłapuje zabrudzenia oraz wtrącenia które na nim pozostają już do końca, maseczka zadziała w ten sam sposób wyłapie zagrożenia, ale one tam fizycznie na niej pozostaną i będą jeszcze większym zagrożeniem! Dlatego pamiętajcie o dezynfekcji kasków w razie zetknięcia się z podejrzanym czynnikiem.

Dezynfekcja środków ochrony osobistej motocyklisty.🧼

Czyli czym czyścić kask, rękawiczki oraz pozostałą odzież w dobie epidemii COVID-19. Z oficjalnych informacji, dowiadujemy się, że do zabicia wirusa ORLEN produkuje środek bakteriobójczy, oprócz tego środka dobrą alternatywą w przypadku braku dostępności w/w płynu możemy użyć alkoholu o zawartości 70%.

Jak reaguje odzież motocyklowa na tak silne środki?

  • Wizjer kasku - jeżeli jest wykonany z dobrej jakości poliwęglanu zniesie bez problemu czyszczenie tak mocnym alkoholem, jeżeli mamy zamontowany od wewnątrz pinlock to nie sugeruję jego czyszczenia, lepiej jest go na ten czas całkowicie wypiąć. Nie ma konkretnej informacji, że dojdzie do uszkodzenia pinlocka jednak w instrukcji jest mowa aby nie używać silnych detergentów, najlepsza do tego będzie ciepła woda z mydłem oraz delikatny płyn do mycia szyb. Jednak te metody nie są zalecane do dezynfekcji przeciwko wirusowi.
  • Wnętrze kasku - MOTUL posiada pięknie pachnący spray do czyszczenia wnętrza kasków, jednak NIE JEST ON SKUTECZNY PRZECIWKO WIRUSOWI! Przy jego użyciu pozbędziemy się jedynie brzydkiego zapachu i odświeżymy nieco nasz “garnek”. Tutaj zalecam psiknięcie preparatem bakteriobójczym lub bardzo mocnym alkoholem w celu zabicia wirusa, po takiej dezynfekcji pozostaw wizjer otwarty aby wywietrzał.
  • Rękawice motocyklowe - ⚠️tutaj ostrożnie z środkami⚠️, najpierw sprawdźcie w mało widocznym miejscu, w zależności od zewnętrznych powłok oraz od metody farbowania skóry takie silne środki mogą rozpuścić lakierowaną warstwę z rękawicy!

Jak jeszcze wirus oddziałuje na rynek motocyklowy?📈

Oprócz zaostrzeń nakładanych przez rząd, musisz wiedzieć o jeszcze jednej rzeczy, wielu producentów, nawet tych bardzo markowych, swoje produkty wytwarza w chinach lub korzysta z półproduktów lub materiałów chińskich. W związku z epidemią doszło do przerwania łańcucha dostaw, a więc wiele fabryk stanęło lub ograniczyło produkcję, logistyka i transport również mają bardzo ciężką sytuację. A to wszystko przekłada się na podniesie ceny produkcyjnej w chinach to natomiast powoduje poniesie kosztów produkcji i cen u producenta, idąc dalej dystrybutor dostaje informację iż nie otrzyma żądanej ilości towaru a dodatkowo jeszcze zamówiony wcześniej towar otrzyma po wyższej cenie. Wyższa cena zakupu oraz brak towaru do handlowania spowodowały drastyczne podniesienie cen u polskich dystrybutorów, hurtownie które wiedzą, że nie będą miały towaru windują ceny do góry. Do tego wszystkiego doszedł niedawny fakt bardzo dużego osłabienia złotówki, przez co dolar jest najdroższy od kilku lat. To oczywiście przekłada się na kolejna podwyżkę. Jaki z tego morał dla nas motocyklistów? Musimy się liczyć z podniesieniem cen, wszędzie tam gdzie sklepy otrzymają świeże dostawy ceny produktów poszybują do góry, niektóre podwyżki mogą się okazać naprawdę absurdalne. Jako przykład podam Wam klocki hamulcowe Brembo. Fabryka motocyklowych klocków Brembo znajduje się we Włoszech, w chwili obecnej fabryka stoi a polski przedstawiciel Brembo mając niewielkie stany magazynowe na niektóre klocki podniósł cenę zakupu hurtowego o 30-50%! Są to olbrzymie podwyżki które niestety przełożą się na cenę końcową.

Jakie prognozy na przyszłość?🏍️💨

Osobiście widzę to tak, że wirus się uspokoi, nasz gatunek zbierze na jego temat więcej informacji i nauczymy się z nim żyć. Mam nadzieję, że będzie to niebawem i że niebawem wszyscy wrócimy do normalności. Tego Wam wszystkim życzę, oraz dużo, dużo zdrowia, uważajcie na siebie nie tylko w dobie kryzysu ale również każdego dnia.

Zapraszam do dyskusji na naszym fanpag'u:👍

www.facebook.com/aleMotocykl/

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Infolinia (od 9:00 do 16:00):

Telefon: 737 44 34 34

Email: [email protected]

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium