Jak zimować motocykl, skuter? Moto poradnik 0
Jak zimować motocykl, skuter? Moto poradnik

Po zakończeniu sezonu motocyklowego pozostaje odpowiednie przygotowanie pojazdu do zimowania. Jest kilka istotnych kwestii, o których powinien pamiętać każdy właściciel motocykla. Zaleca się dokładne oczyszczenie, zabezpieczenie przed korozją i wilgocią. Nie można zapomnieć również o akumulatorze i ogumieniu. Szczególnej uwagi wymagają motocykle zimowane pod chmurką, niezbędna staje się odpowiednia ochrona przed opadami atmosferycznymi. Bardzo ważne jest także skuteczne zabezpieczenie antykradzieżowe.

Jak przygotować swój jednoślad na okres zimowy?

W pierwszej kolejności powinno się dokładnie oczyścić cały pojazd, nie pomijając żadnego zakamarka. W tym celu warto wyposażyć się w specjalistycznym sklepie motocyklowym. Istotne jest zabezpieczenie jednośladu przed destrukcyjnym działaniem korozji i oksydacją metali. Świetnie sprawdzi się między innymi wosk i smar silikonowy. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie profesjonalnych środków zabezpieczających. Wnętrze maszyny także wymaga odpowiedniego przygotowania. Zaleca się uzupełnienie i wymienienie płynów eksploatacyjnych. Dobrym pomysłem będzie wlanie płynu bezwodnego do układu chłodzenia. Wstrzymać należy się jednak z wymianą płynu hamulcowego na zimę, to samo dotyczy oleju silnikowego. Dobrym rozwiązaniem jest także pozostawienie pustego zbiornika paliwa. Istotne staje się zabezpieczenie układów przed wilgocią. Zaleca się je zaślepić na okres zimowy.

W jaki sposób zabezpieczyć motocykl na zimę przed kradzieżą?

Jeśli motocykl nie jest garażowany, to kluczowe staje się odpowiednie zabezpieczenie, bo przed potencjalną kradzieżą. W przeciwnym razie stanie się łatwym celem dla złodzieja, szczególnie zaparkowany w niestrzeżonym miejscu. Z zabezpieczeń antykradzieżowych polecić można solidny u-lock. Za jego pomocą możliwe staje się zablokowanie koła w motocyklu lub przypięcie go do zewnętrznego elementu. Uniemożliwi to skutecznie przepchnięcie jednośladu. Godna polecenia jest blokada z alarmem na tarczę hamulcową, najlepiej połączyć to oczywiście z wytrzymałym łańcuchem lub u-lockiem. Jeszcze innym rozwiązaniem będzie kotwa na stałe zamocowana w betonie, jeśli nie ma możliwości przymocowania pojazdu do żadnego elementu znajdującego się w garażu. Wystarczy wywiercić w podłożu kilka otworów. Koło motocykla zostanie solidnie zamocowane, przez co mocno spodnie ryzyko kradzieży.

O czym warto pamiętać?

Zabezpieczenie motocykla na zimę obejmuje także przykrycie go pokrowcem. Ma to na celu przede wszystkim zapewnienie ochrony przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych i przed zabrudzeniami. Pokrowiec na motocykl może być materiałowy lub wykonany z tworzywa sztucznego. Istotne jest to, aby nie kumulować wilgoci. Dobrym rozwiązaniem będzie także pozostawienie motocykla na pod nóżce centralnej lub specjalnym stojaku, aby nie doszło do ich do zdeformowania i utracenia pierwotnych właściwości. Kilkumiesięczny postój przyczynia się do wywierania dużego nacisku na ogumienie, obniża się także ciśnienie w dętkach. Łatwo w ten sposób o powstanie nieszczelności w ogumieniu. Zaleca się także od czasu do czasu przepychać motocykl, wystarczy zaledwie kilkadziesiąt centymetrów.

Jak dbać o akumulator motocykla w okresie zimowym?

Jeśli maszyna ma bezproblemowo odpalić na wiosnę, trzeba zadbać odpowiednio akumulator. W ten sposób wydłuży się jego żywotność. Pozostawienie go bez podłączenia do źródła zasilania to niestety prosta droga do tego, że po paru miesiącach zabraknie w nim prądu potrzebnego do uruchomienia. Na zimę każdemu przyda się automatyczna ładowarka motocyklowa, aby utrzymać optymalny poziom naładowania. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli ktoś ma dostęp do gniazdka w miejscu zimowania maszyny. Jeżeli jednak nie istnieje możliwość podłączenia ładowarki, to pozostaje wyjęcie akumulatora i podpięcie go do niej w innym miejscu. Kolejnym rozwiązaniem będzie ładowanie prostownikiem. Istotne staje się dobranie odpowiedniego napięcia, czyli 12 V lub 6 V w starszych motocyklach.

Fotografia:

 Image by Freepik

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Zadzwoń do nas od 9:30 do 18:30 Niedziela od 18 do 22

Telefon: 737 44 34 34

Email: [email protected]

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium