Nowości
Kask JUST1 J18 ROCKSTAR S
Kask JUST1 J18 ROCKSTAR S
1 245,90 zł
szt.
Sprzęgło do skutera 2T Falcon
Sprzęgło do skutera 2T Falcon
125,90 zł
szt.
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Sport
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Sport
198,90 zł
szt.
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Racing
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Racing
258,90 zł
szt.
Jakie uprawnienia na skuter? Musisz o tym wiedzieć! 2
Jakie uprawnienia na skuter? Musisz o tym wiedzieć!

Jeszcze kilka lat temu skuterem mógł jeździć każdy, kto posiadał kartę motorowerową. Sytuacja zmieniła się jednak w 2013 roku, gdy do życia weszły nowe przepisy. Mimo tego, na drodze wciąż można spotkać osoby, które nie są zaznajomione z obowiązującymi prawami. To zaś prowadzi do wielu niebezpiecznych sytuacji. Dlatego warto dowiedzieć się jakie uprawnienia na skuter są potrzebne. A nasz artykuł przekaże wszystkie potrzebne informacje!

Czy można jeździć skuterem bez prawa jazdy?

Urodziłeś się przed 19 stycznia 1995 roku? Możesz jeździć skuterem bez prawa jazdy. Podobnie sprawa wygląda, gdy zdążyłeś wyrobić kartę motorowerową przed wprowadzeniem nowych obowiązków, a do tego nie przekroczyłeś jeszcze 18 roku życia. W innych wypadkach konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii AM. Dokument upoważnia do sterowania skuterem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 50 cm3. Osiągana przez maszynę maksymalna prędkość nie może zaś wynosić więcej niż 45 km/h. Jak jednak zdobyć wymagane uprawnienia na skuter?

Jak zdobyć prawo jazdy na skuter?

Należy spełnić kilka wymagań, które pozwolą Ci na przystąpienie do egzaminu końcowego. Po pierwsze – musisz mieć ukończone 14 lat. Osoby niepełnoletnie powinny jeszcze przedstawić pisemne oświadczenie rodzica lub opiekuna dopuszczające ich do otrzymania wszystkich uprawnień.

Trzeba również uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Konieczne będzie także odbycie kursu w ośrodku nauki jazdy. Ten ostatni etap składa się z 10 godzin zajęć teoretycznych i 5 godzin zajęć praktycznych. Aby zdobyć odpowiednie uprawnienia na skuter, będziesz musiał jeszcze opłacić całe szkolenie. Jest to wydatek na poziomie 1300 zł.

Jakie kary obowiązują za brak uprawnień na jazdę skuterem?

Nie posiadasz prawa jazdy kategorii AM, a spowodowałeś wypadek na drodze? W takim razie musisz się liczyć z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Bo należy zaznaczyć, że nie chroni Cię wówczas polisa OC. Szkody pokrywa Fundusz Gwarancyjny, aby następnie zwrócić się do sprawcy o wypłacenie odszkodowania. Co w sytuacji, gdy jesteś nieletnim kierowcą? Wtedy cała odpowiedzialność spada na rodziców lub opiekunów prawnych.

Pamiętaj, że przekroczenie dopuszczalnej prędkości jest równoznaczne ze złamaniem prawa. Jeśli więc rozpędzisz się do 80 lub 100 km/h, to policjanci będą mogli skierować Twój pojazd na specjalne badanie. Gdy wykryją w ten sposób jakieś nieprawidłowości, to otrzymasz mandat wynoszący 500 zł. Jest też prawdopodobne, że funkcjonariusze zabiorą Ci dowód rejestracyjny oraz skierują sprawę do sądu. Dlatego weź pod uwagę, że żadne dokumenty nie pozwalają na łamanie obowiązujących przepisów.

Komentarze do wpisu (2)

4 maja 2022

Czy po zatrzymaniu prawa jazdy z powodu przeciw wskaza lekarskich i jestem urodziny w 1982 roku mogę prowadzić skutery do 50 cm

4 maja 2022

A wstrzymanie mam do 12 01 2023.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Infolinia (od 9:00 do 16:00):

Telefon: 737 44 34 34

Email: [email protected]

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium