Nowości
Kask JUST1 J18 ROCKSTAR S
Kask JUST1 J18 ROCKSTAR S
1 245,90 zł
szt.
Sprzęgło do skutera 2T Falcon
Sprzęgło do skutera 2T Falcon
125,90 zł
szt.
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Sport
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Sport
198,90 zł
szt.
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Racing
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Racing
258,90 zł
szt.
Jakie prawo jazdy na quada? Ten dokument będzie Ci potrzebny! 0
Jakie prawo jazdy na quada? Ten dokument będzie Ci potrzebny!

Quady nierozłącznie kojarzą się z jazdą po szosach oraz innych trudno dostępnych terenach. Można się nimi poruszać także po zwykłej drodze, a tym samym korzystać z nich jak ze zwykłego środka transportu. Do prowadzenia tego pojazdu potrzebne są jednak stosowne dokumenty. Jakie prawo jazdy na quada? Dowiedz się, których uprawnień będziesz potrzebował!

Prawo jazdy na quada? Wszystko zależy od pojazdu

Aby kierować quadem należy posiadać odpowiednie prawo jazdy. Jakie konkretnie? To zależy od tego, jakim typem czterokołowca chcesz się poruszać. Warto więc nadmienić, że quad dzieli się na wersję lekką oraz zwykłą. Pierwszy rodzaj tego pojazdu nie może przekraczać 350 kg, a osiągana przez niego maksymalna prędkość nie powinna być większa niż 45 km/h. Do lekkiego quada potrzebne jest więc prawo jazdy kategorii AM, które może się również przydać do motoroweru. A taką kategorię da się uzyskać już w wieku 14 lat.

Czym charakteryzuje się quad zwykły? Najprościej rzecz ujmując - jest to czterokołowiec, który przekracza parametry narzucone jego lżejszym odpowiednikom. Jego waga może być więc większa niż wspomniane wcześniej 350 kg, pojazd ten jest też zdolny do osiągnięcia wyższych prędkości. Dlatego potrzebne jest tutaj prawo jazdy z kategorią B1, które można uzyskać dopiero w wieku 16 lat. Należy również nadmienić, że osoby pełnoletnie mogą kierować każdą wersją quada, jeśli posiadają kategorię B.

Co grozi za brak prawa jazdy na quada?

Mimo że jest to pojazd, który prowadzić mogą nawet osoby niepełnoletnie, to jednak kierowcom quadów nie wolno bagatelizować narzuconych przepisów drogowych. Musisz posiadać odpowiednie prawo jazdy, ponieważ za sam brak wymaganej kategorii otrzymasz mandat o wartości 300 zł. Jeśli zaś w ogóle nie będziesz posiadał odpowiedniego dokumentu, to kara wzrośnie do 500 zł. Trzeba więc pamiętać, jakie prawo jazdy jest wymagane na quada, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Czterokołowiec powinien też posiadać homologację, tablicę rejestracyjną oraz polisę OC.

Posiadasz prawo jazdy? Musisz także jeździć w wyznaczonych miejscach

Spełniasz wszystkie wymagania? Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by wyruszyć w drogę. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie miejsca będą dla Ciebie dostępne. Quadem możesz poruszać się po drogach publicznych i oznaczonych, a także w strefie ruchu i zamieszkania. Zakazana jest jazda przez plażę czy las, nie wolno też poruszać się czterokołowcem po autostradzie i drogach ekspresowych. Jednak warto zaznaczyć, że każdy pojazd posiada pewne ograniczenia, które mają zagwarantować bezpieczeństwo na drodze. Koniecznie dowiedz się o tym, jakie prawo jazdy jest wymagane na quada, aby w odpowiedzialny i legalny sposób poruszać się tą maszyną.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Infolinia (od 9:00 do 16:00):

Telefon: 737 44 34 34

Email: [email protected]

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium