Jaki kask motocyklowy wybrać na początek? 1
Jaki kask motocyklowy wybrać na początek?

Zakup motocykla to początek niesamowitej przygody, która dla wielu osób jest realizacją marzeń z dzieciństwa. Wolność, jaką daje jednoślad, jest czymś wyjątkowym, dlatego coraz więcej osób decyduje się na przesiadkę z samochodu na dwa kółka. Szczególnie w zakorkowanych miastach jazda taką maszyną znacząco skraca dojazd do pracy. 

Gdy już masz za sobą transakcję i jesteś nowym użytkownikiem motocykla, musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przepisy polskiego prawa o ruchu drogowym nakładają obowiązek posiadania kasku na motocyklistów. Wybór modeli na rynku jest bardzo duży. Rozpiętość cenowa także może wywołać zawrót głowy. Jeśli zastanawiasz się, jaki kask motocyklowy wybrać na początek, zastanów się, do czego będziesz używać swojego motocykla. 

W mieście potrzebujesz dużo szybciej zdjąć kask. Musi być on przede wszystkim praktyczny. Każdego dnia poruszasz się także z dużo mniejszymi prędkościami, dlatego osłona przed wiatrem może być mniejsza. Gdy motocykl ma służyć, jako weekendowa przyjemność, również trzeba rozważyć warunki, w jakich będziesz się poruszać. Od tego powinna zależeć Twoja decyzja. 

Jaki kask motocyklowy wybrać do miasta?

Jeśli Twój motocykl ma służyć jedynie do poruszania się po mieście, dobrze jest dostosować do tego odpowiedni kask. W upalne dni miło jest czuć się komfortowo i czerpać radość z pokonywanych kilometrów zatłoczonymi ulicami miast. Bardzo dobrym pomysłem są kaski motocyklowe otwarte. Chronią one doskonale głowę, jednak zapewniają dużo większą dostępność powietrza. Pozbawione są stałej ochrony szczęki. Mogą być wyposażone w blendę słoneczną lub szybkę ochronną na oczy. Są stosunkowo tanie i mogą wyglądać stylowo. 

Idealne na skuter i niewielki motocykl są produkty firmy Origine, zwłaszcza model SIERRA. Ciekawy projekt w połączeniu z dużą funkcjonalnością i lekkością to rozsądny wybór. Dodatkowodzięki kolorowym akcentom możesz wyróżnić się na tle innych motocyklistów.

Kask szczękowy, czy integralny - wady i zalety

Producenci kasków motocyklowych doskonale znają potrzebyswoich klientów. Dlatego pojawiają się produkty, które łączą w sobie najlepsze cechy dwóch modeli kasków. Najlepszym przykładem są kaski szczękowe. Największą zaletą takiego rozwiązania jest wykorzystanie mechanizmu, który pozwala jeździć z zamkniętym ochraniaczem na szczękę, wtedy mamy kask integralny lub otwartym. W takiej sytuacji do dyspozycji mamy kask otwarty. To bardzo dobra alternatywa dla osób, które podróżują w mieście i aktywnie spędzają czas na drogach z dala od zgiełku metropolii. Jest to propozycja głównie dla zwolenników turystycznej jazdy.

Wadą kasku szczękowego jest jego bardziej skomplikowany mechanizm. Przez to jest on cięższy od kasków otwartych oraz integralnych. Niektórzy użytkownicy zwracają uwagę, że jest w nich również nieco głośniej w czasie jazdy. 

Bardzo ważne, aby taki model ochraniacza na głowę posiadał dwie homologacje. W przeciwnym razie jego użytkowanie na drogach jest zabronione. Dlatego warto poszukać modeli takich jak Nolan N100-5 Consistency N-COM 19. Jest to nieco droższe rozwiązanie w porównaniu do pozostałych odmian kasków. Z drugiej strony zyskujesz dwa kaski w jednym.

Kask integralny to propozycja dla osób zainteresowanych przede wszystkim najwyższym poziomem bezpieczeństwa. Struktura takiego kasku od początku jest zaprojektowana pod maksymalną ochronę w trakcie wypadku. Idealnie sprawdzą się podczas jazdy na torach wyścigowych i poza miastem przy większych prędkościach. Są one stosunkowo lekkie. Zapewniają dobrą wentylację, jednak tylko, gdy jedziesz nieco szybciej. Największą wadą, do której można się przyzwyczaić, jest lekko ograniczone pole widzenia. 

Ważne, aby przed podjęciem decyzji, jaki kask motocyklowy wybrać, znaleźć odpowiedni kompromis pomiędzy jakością i ceną. I co równie istotne, żeby produkt był dopasowany do warunków, w jakich będzie użytkowany. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest konsultacja z ekspertami, którzy pomogą wybrać najlepszy sprzęt.

Komentarze do wpisu (1)

29 czerwca 2020

Szczękowy i lekki, ale wytrzymały na tym nie można oszczędzać

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Infolinia (od 9:00 do 16:00):

Telefon: 737 44 34 34

Email: [email protected]

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium