Promocje
Nowości
Kask JUST1 J18 ROCKSTAR S
Kask JUST1 J18 ROCKSTAR S
1 245,90 zł
szt.
Sprzęgło do skutera 2T Falcon
Sprzęgło do skutera 2T Falcon
125,90 zł
szt.
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Sport
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Sport
198,90 zł
szt.
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Racing
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Racing
258,90 zł
szt.
Jak obliczyć konie mechaniczne w jednośladzie? 0
Jak obliczyć konie mechaniczne w jednośladzie?

Producenci większości pojazdów mechanicznych w prospektach reklamowych i katalogach lubią z dumą prezentować dane, które działają na wyobraźnie. Firmy specjalizujące się w sprzedaży jednośladów podkreślają, że każda następna generacja motocykla jest szybsza, mocniejsza i bardziej wydajna. Wartości na poziomie 150 KM u fanów dwóch kółek wywołują szczery uśmiech. Jednak czy wszystkie dane są wiarygodne? Dzisiaj podpowiadamy, jak obliczyć konie mechaniczne w jednośladzie.

Producenci testują motocykle w laboratoryjnych warunkach

Na początek trzeba sobie zdawać sprawę, że wszyscy producenci w branży motoryzacyjnej testują swoje pojazdy w warunkach laboratoryjnych. Również jednostki napędowe poddawane są rygorystycznym badaniom, jednak bardzo często silniki działają w oderwaniu od całej maszyny. Przymocowane i podłączone są do specjalnych stanowisk, gdzie grupa inżynierów sprawdza, co potrafi ich nowe dziecko. Takie pomiary są dość mocno niewiarygodne, dlatego wartości podawane przez producentów należy traktować z dużym dystansem.

Dlaczego firmy podają maksymalną moc silnika?

Na początek warto zauważyć, że praktycznie wszystkie marki motocyklowe, podobnie zresztą, jak koncerny samochodowe, w prospektach podają maksymalną moc silnika. Jest ona dostępna przy określonej liczbie obrotów i towarzyszy jej również optymalny moment obrotowy. On także osiągany jest po przekroczeniu określonej wartości na obrotomierzu.

Jednak w całej ekscytacji liczbami trzeba zwrócić szczególną uwagę na słowo maksymalny. Czyli jest to parametr osiągany jedynie w optymalnych warunkach, które występują niezwykle rzadko w codziennej eksploatacji. Dodatkowo grupy inżynierów podają moc silnika podczas pracy, gdzie w zasadzie nie występują nadmierne straty energii wynikające z tarcia i oporów powietrza.

Podawanie maksymalnej mocy silnika zdecydowanie lepiej wygląda z powodów marketingowych, dlatego delikatnie nagina się fakty. Oczywiście są producenci, którzy rzetelnie podchodzą do swoich deklaracji, jednak pewne odchylenia są normą. Z reguły mieszczą się one maksymalnie w 20% na niekorzyść producenta.

Jak obliczyć konie mechaniczne? Wybierz się na hamownię ze swoim motocyklem

Jeśli bardzo mocno chcesz się dowiedzieć, jak obliczyć konie mechaniczne w swoim jednośladzie, na pewno zrezygnuj z wykresów fizycznych, ponieważ wyliczenie tego manualnie jest trudne i dodatkowo obarczone sporym błędem. Dużo szybszym rozwiązaniem jest wizyta na hamowni.

Tam możesz z łatwością ocenić, jaka moc i moment obrotowy są przenoszone bezpośrednio na koło. Poznasz krzywe momentu obrotowego, dowiesz się, w jakim zakresie prędkości silnika jego parametry są optymalne i oczywiście poznasz, ile finalnie koni mechanicznych trafia przy pomocy skrzyni biegów, łańcucha i opony na drogę.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Infolinia (od 9:00 do 16:00):

Telefon: 737 44 34 34

Email: [email protected]

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium