YouTube

alemotocykl youtube

Blog kategorie
Tagi artykułów
Jak obliczyć konie mechaniczne w jednośladzie? 0
Jak obliczyć konie mechaniczne w jednośladzie?

Producenci większości pojazdów mechanicznych w prospektach reklamowych i katalogach lubią z dumą prezentować dane, które działają na wyobraźnie. Firmy specjalizujące się w sprzedaży jednośladów podkreślają, że każda następna generacja motocykla jest szybsza, mocniejsza i bardziej wydajna. Wartości na poziomie 150 KM u fanów dwóch kółek wywołują szczery uśmiech. Jednak czy wszystkie dane są wiarygodne? Dzisiaj podpowiadamy, jak obliczyć konie mechaniczne w jednośladzie.

Producenci testują motocykle w laboratoryjnych warunkach

Na początek trzeba sobie zdawać sprawę, że wszyscy producenci w branży motoryzacyjnej testują swoje pojazdy w warunkach laboratoryjnych. Również jednostki napędowe poddawane są rygorystycznym badaniom, jednak bardzo często silniki działają w oderwaniu od całej maszyny. Przymocowane i podłączone są do specjalnych stanowisk, gdzie grupa inżynierów sprawdza, co potrafi ich nowe dziecko. Takie pomiary są dość mocno niewiarygodne, dlatego wartości podawane przez producentów należy traktować z dużym dystansem.

Dlaczego firmy podają maksymalną moc silnika?

Na początek warto zauważyć, że praktycznie wszystkie marki motocyklowe, podobnie zresztą, jak koncerny samochodowe, w prospektach podają maksymalną moc silnika. Jest ona dostępna przy określonej liczbie obrotów i towarzyszy jej również optymalny moment obrotowy. On także osiągany jest po przekroczeniu określonej wartości na obrotomierzu.

Jednak w całej ekscytacji liczbami trzeba zwrócić szczególną uwagę na słowo maksymalny. Czyli jest to parametr osiągany jedynie w optymalnych warunkach, które występują niezwykle rzadko w codziennej eksploatacji. Dodatkowo grupy inżynierów podają moc silnika podczas pracy, gdzie w zasadzie nie występują nadmierne straty energii wynikające z tarcia i oporów powietrza.

Podawanie maksymalnej mocy silnika zdecydowanie lepiej wygląda z powodów marketingowych, dlatego delikatnie nagina się fakty. Oczywiście są producenci, którzy rzetelnie podchodzą do swoich deklaracji, jednak pewne odchylenia są normą. Z reguły mieszczą się one maksymalnie w 20% na niekorzyść producenta.

Jak obliczyć konie mechaniczne? Wybierz się na hamownię ze swoim motocyklem

Jeśli bardzo mocno chcesz się dowiedzieć, jak obliczyć konie mechaniczne w swoim jednośladzie, na pewno zrezygnuj z wykresów fizycznych, ponieważ wyliczenie tego manualnie jest trudne i dodatkowo obarczone sporym błędem. Dużo szybszym rozwiązaniem jest wizyta na hamowni.

Tam możesz z łatwością ocenić, jaka moc i moment obrotowy są przenoszone bezpośrednio na koło. Poznasz krzywe momentu obrotowego, dowiesz się, w jakim zakresie prędkości silnika jego parametry są optymalne i oczywiście poznasz, ile finalnie koni mechanicznych trafia przy pomocy skrzyni biegów, łańcucha i opony na drogę.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia (od 9:00 do 16:00):

Telefon: 737 44 34 34

Email: sklep@alemotocykl.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl