Promocje
KOVIX KD6 Blokada tarczy hamulcowej POMARAŃCZ [ALARM]
KOVIX KD6 Blokada tarczy hamulcowej POMARAŃCZ [ALARM]
199,90 zł 189,90 zł
szt.
Interphone Avant Interkom do kasku bluetooth 5.0 Polskie komunikaty
Interphone Avant Interkom do kasku bluetooth 5.0 Polskie komunikaty
1 299,00 zł 1 099,00 zł
szt.
KOVIX KD6 Blokada tarczy hamulcowej FLUO [ALARM]
KOVIX KD6 Blokada tarczy hamulcowej FLUO [ALARM]
199,90 zł 189,00 zł
szt.
Cardo Packtalk EDGE Interkom motocyklowy 2-pak Mesh 2.0
Cardo Packtalk EDGE Interkom motocyklowy 2-pak Mesh 2.0
3 429,00 zł 3 000,00 zł
szt.
Interphone U-COM16 Cienki interkom do kasku
Interphone U-COM16 Cienki interkom do kasku
1 299,00 zł 1 049,00 zł
szt.
Jak myć motocykl? Praktyczny poradnik 0
Jak myć motocykl? Praktyczny poradnik

Jednośladowa maszyna to prawdziwy skarb każdego pasjonata motoryzacji. Równie pasjonujące co przemierzanie tras na motorze jest także właściwa konserwacja pojazdu. Dbanie o jego odpowiedni stan dotyczy m.in. regularnego czyszczenia. Jak myć motocykl, aby utrzymać go w dobrej kondycji, nie powodując odwrotnego efektu w postaci niepożądanych uszkodzeń np. instalacji elektrycznej? W poniższym tekście udzielimy najważniejszych rad.

Jak myć motocykl? Elementarne kwestie dotyczące czyszczenia maszyny

Lekkomyślność najczęściej prowadzi do zguby. Nie inaczej jest w przypadku utrzymywania jednośladu w stanie używalności. Jak myć motocykl? Oto kilka podstawowych zasad:

- motocykl musi znajdować się w stanie całkowitego spoczynku. Jeśli dopiero co zakończyłeś jazdę, wstrzymaj się z myciem do momentu, aż pojazd przestanie być gorący,

- uważaj na ciśnienie wody. Zbyt wysokie w bardzo łatwy sposób doprowadzi do uszkodzenia poszczególnych podzespołów maszyny,

- mycie powinno odbywać się w cieniu. Unikaj dużego słońca, którego promienie negatywie będą oddziaływać na stosowane środki chemiczne,

- ostrożnie z preparatami chemicznymi. Upewnij się, że są w pełni przeznaczone do czyszczenia motocyklu,

- szczególną ostrożność należy zachować przy najbardziej newralgicznych elementach takich jak części instalacji elektrycznej lub łańcuch. 

Jak myć motocykl? Bądź ostrożny i pamiętaj o właściwej częstotliwości 

Na początek należy także przyjrzeć się dwóm bardzo ważnym aspektom dotyczącym częstotliwości czyszczenia motocyklu. Po pierwsze, im dłużej maszyna pozostaje w nieporządku, tym szybciej doprowadzisz do wyeksploatowania poszczególnych elementów. Chociażby łańcuch wymaga stałej pielęgnacji. Osadzony bowiem brudem zmniejsza bezpieczeństwo kierowcy na drodze.

Drugą stroną medalu jest natomiast zbyt częsta pielęgnacja maszyny. Szczególnie podatny na wszelkie środki czystości jest lakier. Pod ich wpływem zużyje się znacznie szybciej, a po utracie połysku nie będzie prezentować się tak, jakbyś chciał. Wyżej wspomniano o łańcuchu. Naturalnie wymaga on stałej konserwacji, lecz jednocześnie nie powinien być poddany zbyt intensywnemu czyszczeniu. Oczywiście ze względu na smar łańcucha, który chroni go przed korozją. Jak zatem widać, pielęgnowanie jednośladu wymaga wzmożonej ostrożności. 

Jak myć motocykl i od czego zacząć? 

Skoro przytoczyliśmy wcześniej kwestię łańcucha, warto zatrzymać się przy nim na chwilę. To właśnie pierwszy z elementów, od którego powinieneś zacząć mycie motocykla.

Jak to zrobić?

Przede wszystkim unieruchom maszynę, aby swobodnie móc operować tylnym kołem. Kręcąc nim, wprowadzisz łańcuch w ruch. Umożliwisz w ten sposób dostęp do jego ogniw, na które należy nałożyć specjalny preparat do czyszczenia łańcucha. Czynność należy powtarzać kilka razy. Jeśli na każde ogniwo nałożyłeś odpowiednią ilość specyfiku, możesz zaprzestać. Następnie za pomocą szmatki lub szczotki oczyść wszelkie pozostałości. Unikaj przy tym metalowych przedmiotów czyszczących. 

Jak myć motocykl? Pielęgnacja krok po kroku 

  1. Dokładne spłukanie motocykla to kolejny etap. Jak już wiesz, woda nie może znajdować się pod zbyt wysokim ciśnieniem. Odrzuć zatem myjkę ciśnieniową, a skorzystaj z węża ogrodowego. Przy jego użyciu spłuczesz osadzony na lakierze brud oraz inne elementy. Chociażby w postaci pozostałości owadów. W przypadku stosowania środków czyszczących czynność tę należy wykonać szczególnie dokładnie. Jeśli natomiast preferujesz czyszczenie bez użycia wody, możesz użyć odpowiednich preparatów. Na uparte zabrudzenia może to być m.in. Motul E1 Wash & Wax. 
  1. Po wstępnym płukaniu, do działania mogą przystąpić odpowiednie środki pielęgnacyjne. Stosowane produkty można rozprowadzać oczywiście za pomocą gąbki. W przypadku karoserii sprawdzi się, chociażby aktywna piana Bio Activ Car marki Moretti. Odpowiednio poradzi sobie z kurzem, brudem i pozostałymi zabrudzeniami drogowymi. Po dokładnym umyciu, które powinno postępować małymi kroczkami od jednego elementu do kolejnego, należy ponownie spłukać pojazd. Oczywiście nie od razu, a po odczekaniu kilku chwil. 
  1. Finalnym etapem jest odpowiednie wysuszenie maszyny. Dzięki temu unikniesz powstawania zacieków oraz uporczywych plam. Jeśli korzystasz, chociażby z ręcznika, upewnij się, że jest czysty. Warto również pozbyć się resztek wilgoci z trudno dostępnych miejsc motocykla. W tym celu wystarczy dosłownie na chwilę uruchomić maszynę, a temperatura silnika zrobi już swoje. 

Mycie motocykla – dodatkowe czynności pielęgnacyjne 

To jednak nie wszystko. Po dokładnym umyciu warto zadbać o dodatkową pielęgnację. Dzięki niej odświeżysz poszczególne części motoru. Z pomocą przychodzą odpowiednia chemia motocyklowa. Pasta do chromu Motul E6 Alu Polish pozwoli odnowić i nabłyszczyć aluminiowe oraz chromowane elementy. Natomiast preparat do konserwacji podwozia pozwoli uchronić je przed powstawaniem uporczywej korozji. Korzystny będzie również powrót do łańcucha w celu jego nasmarowania.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Zadzwoń do nas od 9:00 do 17:00

Telefon: 737 44 34 34

Email: [email protected]

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium