Nowości
Kask JUST1 J18 ROCKSTAR S
Kask JUST1 J18 ROCKSTAR S
1 245,90 zł
szt.
Sprzęgło do skutera 2T Falcon
Sprzęgło do skutera 2T Falcon
125,90 zł
szt.
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Sport
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Sport
198,90 zł
szt.
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Racing
Gaźnik NIBBI PE30 30mm Racing
258,90 zł
szt.
Ile kosztuje prawo jazdy na motor? Przeczytaj, na jakie wydatki musisz się przygotować! 0
Ile kosztuje prawo jazdy na motor? Przeczytaj, na jakie wydatki musisz się przygotować!

Prawo jazdy jest bardzo ważnym dokumentem. Współcześnie razem z dowodem osobistym stanowi pewną podstawę, którą wymagają pracodawcy. Jednocześnie możliwość swobodnego przemieszczania się ułatwia życie. Dlatego dużo osób decyduje się na zrobienie uprawnień na jednoślady. Szczególnie w dużych miastach pokonywanie miejskich korków i parkowanie jest dużo łatwiejsze razem z motocyklem. Dlatego dzisiaj podpowiadamy, ile kosztuje prawo jazdy na motor? Przeczytaj, na jakie wydatki musisz się przygotować.

Egzamin na prawo jazdy może odbywać się na kategorie od AM do A

Na początku warto zdawać sobie sprawę, że polskie przepisy dzielą uprawnienia do kierowania motocyklami i pojazdami czterokołowymi na kilka kategorii:

AM - motorowery i skutery o pojemności do 50 cm3 i mocy do 5,4 KM oraz prędkości do 45 km/h dla osób od 14 roku życia. 

A1 - motocykle do pojemności 125 cm3 i mocy 15 KM. Minimalny wiek to 16 lat

A2 -motocykle o mocy 45,59 KM i stosunku mocy do masy max 0,2 kW. Minimalny wiek to 18 lat

A - upoważnia do prowadzenia wszystkich motocykli i motorowerów. Minimalny wiek to 20 lat (jeśli są poprzednie kategorie) lub 24 lata bez doświadczenia na motocyklu.

W takim razie ile kosztuje prawo jazdy na motor? Wszystko zależy od regionu Polski, kategorii oraz ceny ustalonej przez szkołę jazdy.

Ile kosztuje prawo jazdy na motor? Ceny rozpoczynają się od około 1000 zł

Koszt kursu na prawo jazdy zależy przede wszystkim od kategorii, jaką chcemy otrzymać. Najtańsze są oczywiście uprawnienia na motorowery i skutery, czyli kategoria AM, ponieważ tutaj ceny zaczynają się od około 1000 zł. Kurs na wszystkie motocykle, czyli prawo jazdy z kategorią A, to wydatek około 1800 zł jedynie na kurs teoretyczny i praktyczny w szkole jazdy, który obejmuje łącznie 50 godzin szkolenia. 

Opłaty dodatkowe, które są konieczne do uzyskania prawo jazdy

Oczywiście zapisanie się na kurs to tylko jeden z elementów. Potrzebne są jeszcze badania lekarskie od specjalisty. Musi to być lekarz orzecznik, a prywatny koszt takiej wizyty to około 200 zł. Dalej są ceny ustalone przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i dotyczą egzaminów państwowych. Egzamin teoretyczny kosztuje 30 zł na wszystkie kategorie.Następnie praktyka, która waha się od 140 zł za kategorię AM po 180 zł za pozostałe uprawnienia. Na koniec w wydziale komunikacji należy opłacić 100,50 zł za wydanie prawa jazdy. W takim razie ile kosztuje prawo jazdy na motor? Jeśli wszystko uda się zdać za pierwszym podejściem, suma wydatków kształtuje się na poziomie 1400 zł minimum za uprawnienia AM. Pełnoprawne prawo jazdy kategorii A to wydatek około 2500 zł.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Infolinia (od 9:00 do 16:00):

Telefon: 737 44 34 34

Email: [email protected]

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium