Czy można mieć motocykl bez prawa jazdy? Sprawdź, co mówią przepisy! 0
Czy można mieć motocykl bez prawa jazdy? Sprawdź, co mówią przepisy!

Posiadanie jednośladu jest marzeniem wielu osób. Okazuje się, że w niektórych przypadkach można poruszać się motocyklem bez prawa jazdy, które daje odpowiednie uprawnienia na jednoślad. Dzisiaj w telegraficznym skrócie wyjaśnimy, w jakich sytuacjach można poruszać się bez posiadania kategorii AM, A1, A2 i A. Przeczytaj, co na ten temat mówią przepisy i poruszaj się zgodnie z prawem!

Kiedy można jeździć motocyklem bez prawa jazdy?

Możesz nie mieć prawa jazdy na motocykl i legalnie poruszać się po drodze, ponieważ takie możliwości dają przepisy. Jednak musisz spełnić kilka warunków, które dopuszczają takie zachowanie. Na początku warto wiedzieć, że na pełnoprawny motocykl z dużym silnikiem potrzebna jest osobna kategoria uprawnień. Jedynie motorowery lub skutery możesz prowadzić bez zdania egzaminu na kategorię AM, A1, A2 lub A. Jak to jest możliwe?

Osoby, które mają osiemnaście lat, mogą poruszać się motorowerem lub skuterem bez prawa jazdy na motocykl. Jednak taka sytuacja jest możliwa tylko w przypadku, gdy stałeś się pełnoletnim przed 19 stycznia 2013 roku. To jest data graniczna, ponieważ wszystkie osoby, które urodziły się po tym terminie i chcą poruszać się przy pomocy jedynie dowodu osobistego na motorowerach, nie mogą tego zrobić. Muszą zdać egzamin na kategorię prawa jazdy o symbolu AM. Maksymalna dopuszczalna moc silnika motoroweru dla opisanej powyżej kategorii to 4 kW i 50 cm3 pojemności.

Prawo jazdy kategorii B, a jazda motocyklem - to musisz wiedzieć!

Jeśli chcesz poruszać się w miejskich korkach sprawniej lub poczuć przyjemny powiew wiatru na ciele w upalne dni i masz ważne prawo jazdy kategorii B, ustawodawca pozwala także na jazdę jednośladem. Do wyboru są motorowery i skutery do pojemności 50 cm3 lub jeśli Twój staż, jako kierowca to co najmniej trzy lata, możesz poruszać się motocyklem o pojemności silnika 125 cm3, gdzie maksymalna moc silnika to 15 KM i stosunek mocy do masy jest poniżej poziomu 0,1kW/kg. Jak widzisz, motocykl bez prawa jazdy odpowiedniej kategorii, można posiadać legalnie.

Tereny prywatne i tory wyścigowe nie wymagają prawa jazdy

Oczywiście istnieje również alternatywa dla motocykla bez prawa jazdy. Możesz jeździć maszyną o dowolnej pojemności na terenie prywatnym za zgodą właściciela, a także na torach wyścigowych, jeśli pozwala na to regulamin zawodów lub obiektu. Wtedy ograniczeniem jest wyłącznie budżet na wymarzony jednoślad. Doskonałym przykładem jest Jorge Lorenzo, trzykrotny mistrz świata w wyścigach motocyklowych, który dopiero po pewnym czasie zdał egzamin na prawo jazdy uprawniające go do jazdy jednośladem.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Infolinia (od 9:00 do 16:00):

Telefon: 737 44 34 34

Email: [email protected]

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium