SPIS TREŚCI:

 • Przyjrzymy się bliżej, materiałom z jakich urządzenie zostało wykonane oraz jego budowie
 • Poznasz najważniejsze parametry techniczne
 • A na koniec opiszę według mnie największe wady i zalety tego urządzania
 • Natomiast jeżeli myślisz o zakupie Cardo Edge to polecam zostać do samego końca
 • Co znajduje się w zestawie wraz z interkomem (VIDEO)

Przyjrzymy się bliżej, materiałom z jakich interkom został wykonany oraz jego budowie.

Interkom CARDO EDGE jest niewielkich rozmiarów tym bardziej biorąc pod uwagę że jest to urządzenie z z technologią MESH. 
84 mm długości, 46 mm wysokości oraz 23 mm grubości, waga centralki to 47g. Czynią go zgranym sprzętem.
Obudowa jest zwarta, bardzo dobrze spasowana, nie są widoczne jakieś szpary czy szczeliny przez które mógłby dostawać się woda do wnętrza urządzenia. Cardo gwarantuje, że ich nowe urządzenie jest wodoodporne, jednak przy tym nie podaje żadnej normy czy certyfikatu. Poprzednie urządzania z serii Packtalk Bold posiadały certyfikat IP67. Mimo braku tego certyfikatu w prezentowanym urządzaniu, Cardo jest pewne swoich produktów i jasno określa, że urządzenie jest odporne na śnieg, deszcz czy błoto, a w przypadku gdyby doszło do uszkodzenie poprzez wodę to producent wymieni urządzenie w ramach gwarancji. A gwarancji model edge ma 3 lata.

Interkom jest koloru czarno / ciemno szarego.
Na froncie prezentuje się funkcjonalna rolka dwu kierunkowa, którą dodatkowo możecie wcisnąć i przekręcić, w zależności od sposobu jej użycia będzie działała w inny sposób np. Zmieniając poziom głośności lub przeskakując na kolejny utwór z playlisty. Główny przycisk funkcyjny znajduję się po lewej stronie i jest najbardziej wysunięty, został zakończony wyczuwalną pod palcem wypustką, przycisk na górze odpowiada za komunikację kanału interkomu a dolny przycisk funkcyjny został przypisany do urządzeń mobilnych. Rozkład przycisków jest naturalny a same przyciski wyczuwalne, nie mam tutaj uwag. Samo urządzenie z wyglądu jest nowoczesne i sprawia wrażenie pancernego.
Pewnym wyróżnikiem EDGA jest baza magnetyczna, ta jest bardzo przyjemna w obsłudze i razem z interkomem tworzy spójna całość. Dodatkowo bardzo mocno trzyma interkom, nie ma możliwości żeby wypiął się przez przypadek.

Najważniejsze parametry techniczne

Technologie łączności,
Na pokładzie znalazły się aż dwa moduły łączności,
Pierwszy z nich jest oparty na Bluetooth w wersji 5.2. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które cechuje się zwiększoną szybkością przesyłania danych, a co za tym idzie pozwala na osiągnięcie lepszej jakości transmisji oraz zwiększenie zasięgu przy tych zmniejszając zapotrzebowanie na energię. Jako ciekawostkę mogę dodać, że moduł BT w wersji 4 posiadał przepływ danych do 24mb/s wersja 5 posiada przepływ ponad dwu krotnie zwiększony i wynosi do 50mb/s. Jeżeli te dane Ci nic nie mówią to upraszczając, im wyższa wersja Bluetooth tym lepiej dla Ciebie :). W tym przypadku EDGE naprawdę stosuje najnowszą technologię na rynku.

Druga metoda łączności typu MESH to DMC w wersji 2.0

Znowu będzie trochę liczb ale najpierw jaka jest główna zaleta zastosowania DMC 2.0? Po pierwsze różnica w typie połączenia. Podczas łączności BT komunikacja przebiega w trybie liniowym od urządzenia 1 do 2, od 2 do 3 i od 3 do 4. W przypadku gdy kierowca numer dwa rozłączy się to kierowca 3 i 4 również stracą łączność ponieważ brakuje jednego punktu łączności. A w przypadku połączenia typu MESH tzw. Siatki łączność przebiega w sposób dynamiczny i w pełni automatyczny, to interkom decyduje jak podzielać sygnał i w przypadku gdybyśmy podróżowali w 4 osoby i użytkownik numer 2 odłączy się od grupy to interkom automatycznie dostosuje się i „przebuduje grupę, numer 3 stanie się 2 itd.
Dodatkowo łączność typu MESH jest mniej podatna na zakłócenia, generowana przez elementy stałe otoczenia jak słupy wysokiego napięcia, drzewa, łąki. Ponadto Mech pozwala na utrzymanie stabilniejszego i lepszego jakościowo połączenia.
W prezentowanym interkomie zastosowano Mech w wersji 2.0 (DMC 2.0) jest to najnowszy tryb łączności od Cardo który w porównaniu do swojego poprzednika został jeszcze bardziej uproszczony w obsłudze dla użytkownika. Co ważne poprzednie systemy od Cardo są w pełni kompatybilne oznacza to, że w przypadku gdy w grupie są starsze urządzania z DMC 1.0 nie utracicie możliwości łączności z nimi.

Połączenie hybrydowe - tzw. Mostek. To super opcja, która daje Wam możliwość połączenia MESHa z BT. Możecie wrzucić jedną osobą na połączeniu typu bluetooth do grupy MESH co w praktyce np. Pozwala na zakup dla plecaczka tańszego urządzenia i zmostkowanie go tak aby miał możliwość komunikacji z całą grupą.

No właśnie grupy, Cardo na połączeniu bluetooth pozwala połączyć łącznie z naszym urządzeniem 4 interkomy (tutaj mała gwiazdka, teoretycznie można połączyć więcej ale nie jest to rekomendowane rozwiązanie). Natomiast łącząc się w MESHU możemy znacznie zwiększyć liczebność naszej grupy ponieważ łącznie z adminem możemy połączyć aż 15 interkomów. To naprawdę dobry wynik.

Deklarowany zasięg pomiędzy centralkami przez producenta, uwaga zaznaczam deklarowany wynosić ma do 1600 metrów pomiędzy kierowcą a kierowcą natomiast rozpiętość grupy DMC z 15 centralkami ma wynosić do 8 km. Z doświadczenia jednak traktowałbym wyniki podawane przez producentów interkomów dotyczące zasięgów z mocnym przymróżeniem oka.

Natomiast podane czasy pracy na baterii możemy już wziąść sobie bardziej do serca i tutaj zabieg mrożenia oczu nie jest wymagany. Cardo deklaruje do 13 godzin czasu pracy na baterii, pełne ładowanie zajmuje zaledwie 2 godziny, a dzięki zastosowaniu modułu szybkiego ładowania zaledwie 20 minut ładowania daje nam aż 2 godziny czasu pracy na baterii. Co ważne gniazdo ładowania to USB typ C, czyli obecny, nowoczesny standard na rynku. Ponadto Cardo daje nam możliwość ładowania urządzenia w czasie jazdy. 

Zestaw audio dołączony do interkomu to słuchawki stereo o średnicy 40 mm, wyprodukowane przez markę JBL. Grają bardzo dobrze a wraz z połączeniem najnowszych technologii zamkniętych w tej małej obudowie dźwięk jest naprawdę rewelacyjny. 

Do interkomu jest dedykowana aplikacja Cardo Connect jej funkcjonalność omawiam w osobnym nagraniu. Niestety aplikacja nie jest w języku polskim. 

Z ważnych dla Was rzeczy to warto zwrócić uwagę na 3 rzeczy:
Po pierwsze bezprzewodowe aktualizacje urządzenia, tzw. OTA, wystarczy połączyć interkom z telefonem, który ma dostęp do internetu, aktualizacja przebiega w pełni automatycznie bez potrzeby podłączania do komputera.

Po drugie ostatnia aktualizacja OBi, która daje możliwość podłączenia w pełni funkcjonalnego połączenia pomiędzy markami Cardo, Midland, UClear. Mam nadzieję, że ten uniwersalny protokół Bluetooth będzie również poszerzony o kolejne marki. Oczywiście jest też możliwość podłączania innych marek poza tymi wymieniony w trybie uniwersalnym ale te rozwiązania mogę nie być w 100% kompatybilne. 

Po trzecie Edge daje Wam możliwość „mixowania” dwóch źródeł dźwięku jednocześnie, w praktyce pozwala wam to na podłączenie nawigacji i odbieranie komunikatów z niej lub z Yanosika podczas prowadzenia aktywnej rozmowy przez interkom. 

Oprócz wcześniej wspomnianych dodatków interkom posiada Radio FM, funkcje tłumiące hałasy i inne dodatki ale pora przejść do naszego kolejnego kroku.

Największe wady i zalety Cardo EDGE

 • Zastosowano najnowsze dostępne technologie na rynku i zamknięto je w wodoodpornej, zwartej i ładnej obudowie.
  Jakość dźwięku dzięki słuchawką JBL i bluetooth 5.2 jest rewelacyjna i na pewno zadowoli nawet bardziej wymagających użytkowników.
  Baza magnetyczna - bardzo przyjemnie się ją użytkuje, trzyma niezwykle mocno, tworzy z interkomem spójną całość.
  Łączność typu MESH
  Gniazdo ładowania USB C

To co mi się nie podoba:

Szkoda, że aplikacja na telefon nie jest w języku polskim a w samym interkomie  brak polskich komunikatów wygłaszanych przez urządzenie
Wysoka cena, jest to nowość technologiczna więc to naturalne, że jego cena jest wysoka. Tutaj jednak mam dla Was mały bonus i zarazem autopromocję.

Jeżeli szukasz takiego urządzenia i chciałbyś je kupić w konkurencyjnej cenie, wraz z pełnym naszym wsparciem,  napisz do mnie na sklep@alemotocykl.pl podając inforamcje jakim zestawem jesteś zainteresowany, a ja przygotuje dla Ciebie możliwie najlepsza ofertę na rynku.